Několik obdivuhodných žen z celého světa vypráví, jak se vyvíjela jejich kariéra ve společnosti Keller.

Assistant Project Manager on Keller site

“Neustále mi dodávají odvahu k dalšímu postupu“

Carly Millerová

Asistentka projektového manažera - Keller Severní Amerika, Chicago

V červnu roku 2016 jsem nastoupila do společnosti Keller jako stavební inženýrka poté, co jsem ukončila obor inženýrské geologie na University of Wisconsin-Madison. Čtyři roky jsem pracovala jako stavbyvedoucí a nedávno jsem byla povýšena na asistentku projektového manažera.

Upřímně řečeno, zpočátku jsem měla z převážně mužského kolektivu trochu obavy. Ale když jsem se přihlásila do výběrového řízení, řekla mi jedna dáma na pracovišti: „Jsem jediná žena (stavbyvedoucí a projektová manažerka), se kterou dnes budete hovořit. Pokud se tedy chcete zeptat, jaké to je být ženou v tomto oboru, ptejte se.“ Bylo mi jasné, že když to zvládla ona, mohu i já. Setkání s ní mě přesvědčilo, že se ve společnosti Keller budu cítit skvěle.

Od té doby, co jsem nastoupila, mi kolegové neustále dodávají odvahu, abych na sobě mohla dále pracovat. Učím se praxí, proto si velmi cením toho, že mi firma umožnila zkusit nové věci, abych se mohla skrze své úspěchy a neúspěchy vypracovat a stát se tak zkušenější inženýrkou a projektovou manažerkou. Setkala jsem se s nadřízenými, co mě na současné cestě vždy podporovali a zodpovídali moje otázky.

Moje rada ostatním ženám, které přicházejí do Kelleru, zní: Vytrvejte a nemějte strach z práce na stavbě. Cestování a práce se zpočátku může zdát náročná, ale člověk se mnohé věci naučí, což je benefit i do budoucna. Najděte si někoho, kdo Vám bude radit a podporovat Vás; ať muž nebo žena. Je důležité najít někoho zkušeného, kdo Vás v myšlenkách usměrní a jednoduše uklidní, když máte zrovna těžký den.

Female Keller project manager on site

„Vždy mě brali rovnocenně“

Tünde Lorincziová

Projektová manažerka, junior - Keller Grundläggning, Švédsko

Studovala jsem na stavební fakultě inženýrský obor ve měste Cluj-Napoca v Rumunsku a během studia jsem se zaměřila na geotechniku. Část stáže jsem absolvovala ve Štýrském Hradci v Rakousku. Tehdy jsem zaslechla o společnosti Keller, která patří k největším a nejuznávanějším společnostem ve svém oboru.

V roce 2015 jsem nastoupila jako projektantka do společnosti Keller v Rumunsku a dostala jsem skvělou šanci spolupracovat na projektu s tryskovou injektáží v Helsinkách. To změnilo můj pohled na věc – zamilovala jsem se do realizace projektů a od té doby jsem pracovala jako stavbyvedoucí v Maďarsku, Rakousku, Finsku, Norsku a teď i Švédsku, kde působím i na pozici juniorské vedoucí projektu.

Tento obor patří k takovým, ve kterém jsou ženy zastoupeny minimálně. Ale mohu říct, že jsem se vždy setkala s respektem a rovnoprávným jednáním.

Ženám, které se v tomto oboru chtějí uplatnit, bych ráda řekla, aby si uvědomily, že jsou stejně schopné jako muži. Na základě vlastních zkušeností vím, že pokud máte cíl, můžete svou pílí a vytrvalostí dosáhnout téměř všeho.

Keller female project engineer on site

"Ostatní ženy ve firmě jsou mi velkou oporou"

Millie Pryphunová

Asistentka projektového manažera - Keller North America, Florida

Rovnou z vysoké školy jsem přišla do tehdejší firmy HJ Foundation a v rámci programu PILE (Preparing Individuals to Lead with Excellence) jsem dostala šanci seznámit se s fungováním různých oddělení ve firmě. Mohla jsem pracovat na stavbách, fungovat v dílně a i v oddělení přípravy a vedení stavby. Jakmile jsem program dokončila, stala jsem se projektovou inženýrkou a během jednoho roku jsem byla povýšena na asistentku projektového manažera.

Vzhledem k tomu, že jsem studovala strojírenství, nemám typické vzdělání pro tento obor. Program PILE mi ale umožnil se v tomto oboru vzdělávat a dále růst. Společnost mě přitahovala i proto, že působí na Floridě v malé kanceláři, kde se spojují výhody menší společnosti s podporou a zdroji globálního koncernu.

Dočkala jsem se velké podpory od mnoha žen ve firmě. Právě proto, že ony nejlépe vědí, že jde o společnost a i obor, kterému dominují muži; kolegyně představují neocenitelný zdroj zkušeností a mentoringu. Jedna z největších výzev, na kterou jsem narazila: Lidé mimo firmu mě nebrali vážně nebo mi nevěřili, že takovou práci dělám zkrátka jen proto, že jsem žena a navíc velmi mladá.

Ostatním mladým inženýrkám bych poradila, že člověk musí být připravený stát sám za sebou a umět si naslouchat. Umět požádat o pomoc a radu, když ji potřebuje a najít si mentora, který umí podpořit a donutit člověka se neustále zlepšovat.

Keller female product line manager on site

"Vedení mě v dalším vzdělávání nesmírně podporuje"

Belen Rodriguezová

Produktová manažerka (trysková injektáž)  - Keller Cimentaciones, Madrid

Díky stipendiu, které mi zde v létě umožnilo pracovat, začala moje kariéra u Kelleru ještě dlouho před tím než jsem ukončila studium na vysoké škole.

Po ukončení praxe jsem byla zaměstnaná nastálo, ale firma mi dodala odvahu k dalšímu studiu. Tak jsem dva následující roky strávila každé dopoledne prací na obchodním oddělení a odpoledne jsem chodila do školy, abych zvládla závěrečné zkoušky. Vedení firmy moje další studium opravdu podporuje. Mám neustále chuť se dále vzdělávat, což  mi i v zaměstnání přináší atraktivní a zajímavou pracovní náplň.

Ve svých 24 letech jsem se stala stavbyvedoucí, která stála na počátku mnoha komplexních a náročných projektů; v posledních 3 letech působím jako produktová manažerka se specializací na tryskovou injektáž.

Na začátku mé kariéry mě malý počet inženýrek ve stavebnictví poněkud znepokojoval. Jejich podíl je i dnes stále nízký, především ve vedení staveb. Tam je opravdu těžké v naší zemi ženy najít.

Na světě bohužel stále existují jinak smýšlející lidé, kteří se domnívají, že do našeho oboru ženy nepatří. Dokonce i jeden zákazník mi řekl, že by s ženou raději o stavebních záležitostech nediskutoval. Podobné komentáře mě ale posilují. Keller mě i v takových situacích vždy podpořila.

Pro ženy jde stále o neuvěřitelně tvrdé pracovní odvětví a někdy to tak i vypadá, že žena musí pracovat dvakrát víc, aby si před některými lidmi obhájila znalosti a schopnosti. Geotechnika je opravdu náročný obor - každý projekt je jedinečný a skrývá v sobě mnoho nových výzev.

Keller female graduate on site

"Nejlepším povzbuzením je pro mě možnost pracovat po boku dalších žen v tomto oboru”

Danah Crichtonová

Absolventka - Keller Australia

Začínala jsem u společnosti Keller v květnu roku 2019 jako brigádnice a v lednu 2020 jsem dostala nabídku jako absolventka. Vždycky jsem se zajímala o různorodou práci  na různých místech a u Kelleru jsem již mnohé z toho zažila. Když jsem nabídku práce během studia dostala, chytla jsem se jí pevně a hned jsem věděla, že je to přesně to, co chci.

Od začátku zjišťuji, že jsou všechny kolegyně a kolegové velmi přátelští a ochotní seznamovat mě s řadou různých pracovních činností. Všichni touží sdílet informace a to má pro každého jako já, kdo má s oborem tak málo zkušeností, velký význam.

Pro mě nehraje roli, zda lidé, kteří mě v pracovním prostředí obklopují, jsou ženy či muži – ačkoliv je to velmi povzbuzující potkávat se s jinými ženami v oboru. Nejlepším povzbuzením, kterého se mi jako absolventce dostalo, byla možnost pracovat s velmi schopnými a vzdělanými inženýrkami. Hodně jsem se od nich naučila a věřím, že i tento fakt bude pro další mladé stavební inženýrky významný.

V Kelleru se vám dostane podpory, která spočívá ve velkém množství zkušeností této firmy. Dostává se mi také hodně individuální podpory  – nikdo mi nikdy nedal pocit, že bych byla hloupá, protože se neustále na něco (byť i hloupě) ptám, což je úžasné!

Keller female designer at her desk

"Mohu se vždy spolehnout na celý tým"

Emanuela Tomkówová

Asistentka projektanta - Keller Polsko

U Kelleru pracuji na plný úvazek jen pár měsíců, ale před tím jsem zde byla v létě dvakrát na brigádě, přičemž jsem hlavně rozvíjela svoje schopnosti projektovat. Opravdu mě to bavilo, a na mladého člověka, který chce začít budovat kariéru, to byla úžasná možnost získat zkušenosti. Brigády mě přesvědčily, že tato firma je ta pravá, co mi může pomoci dosáhnout mých cílů. Pracuji nyní jako asistentka v projekci v Poznani v Polsku.

Seznámila jsem se zde s mnoha úžasnými inteligentními lidmi. Díky skvělé atmosféře jsem se nikdy necítila jako „ta nová“  - vždycky jsem mohla počítat s podporou celého týmu.

Považuji vždy každý úkol za novou výzvu. Díky zkušenostem mých kolegů mohu i já svoje schopnosti každý den zlepšovat. Mám úplnou svobodu, jak pracuji a plním svoje úkoly. Mám šanci podílet se na velkých projektech, které mi skýtají možnost vyzkoušet si i různé role.

Pokud toužíte po klidné a pohodlné práci, nebude Keller ta správná volba. Tady se toho děje opravdu hodně, musíte být připraveni na neustálé výzvy. Ale na druhou stranu - Keller dá člověku vše, co je třeba při plnění i těch nejtěžších úkolů.