Skloubit práci a rodičovství může být i v dobrých časech náročné. Ale s celosvětovou pandemií nemoci Covid-19 a uzavřením škol, kdy se mnoho rodičů muselo stát polovičními učiteli, byla situace ještě mnohem komplikovanější. Kolegové z Kelleru vyprávějí, jak si s rodičovstvím během pandemie dokázali poradit.

Keller family with Keller toy truck

Miguel Sanchez Guijarro

HSEQ manažer Iberia-Latam, Keller Cimentaciones

Žije v Madridu, Španělsko

Bydlím společně se svou ženou a třemi dětmi: Mercedes 13 let, Miriam 11 let a Miguel 7 let. Lockdown u nás začal 15. března 2020. Od té doby smíme my dospělí vyjít ven kdykoliv přes den na procházku, zatímco děti v doprovodu dospělých jen v době od 12 do 19 hod. Venku můžeme být jen 1 hodinu denně maximálně ve vzdálenosti 1 km od bydliště.

Stále jezdím po stavbách a největší výzvou je pro mě mít kontakt s lidmi na stavbě pouze na dálku. 2-3 dny v týdnu trávím v kanceláři (je-li to nutné, smíme chodit do práce) a zůstávám tam do 15 hod, pak jdu domů a pracuji z domova ještě do 19 nebo 20 hod.

Před pandemií jsem dost cestoval; nyní trávím hodně času s rodinou a jsem tak její součástí většinu dne. Snažíme se děti před vzniklou situací chránit, jak jen to jde – myslíme si, že je to pro ně lepší, když nebudou konfrontovány se všemi informacemi, které na ně nemají pozitivní vliv. Když jsem doma, zkouším dětem s domácí výukou pomáhat, ale jsem v tom vážně hrozný!           

Keller employee with his family

Kevin Wikar

Oblastní manažer, Keller Severní Amerika

Žije v Annapolis, stát Maryland

Žiju společně se svou ženou Cornelií a našimi dvěma dětmi Gabrielou (17) a Stefanem (14). Náš stát je v Lockdownu již více než měsíc, ačkoliv se situace před nedávnem poněkud zlepšila.

Stavebnictví se považuje za zásadní část průmyslu, proto chodím na 3 dny v týdnu do kanceláře a zbytek pracovního týdne pracuji z domova. Dny strávené doma byly výzvou.

Moje žena je v domácnosti, dříve pracovala v oboru životního prostředí a má příslušné vzdělání, proto mohla převzít domácí výuku dětí. Škola dcery byla na online výuku připravená velmi dobře. Gabriela měla vždy sklony se odlišovat. Stefan chodí na střední školu, která vůbec připravená nebyla, takže si v dubnu pomyslel něco jako: Super, letní prázdniny začaly letos dřív! Rychle jsme ho ale vyvedli z omylu.

Naše děti jsou frustrované stejně jako jiné děti okolo, ale my se je snažíme podporovat. Syn chce jít s kamarády ven a dcera měla mít před nedávnem maturitní ples. Začíná nyní uvažovat o vysoké škole. Pokoušíme se ji navést v jejich úvahách, který obor a jaké povolání by si měla vybrat, protože mnohá odvětví budou ještě dlouho trpět.

V Kelleru máme stále mnoho poptávek jak u veřejných tak soukromých projektů a vzhledem k situaci bylo těžké této zvýšené poptávce vyhovět. Nedávno jsem začal trochu více cestovat. Při setkáních dodržujeme všechna bezpečnostní opatření. Ale jak říkám svým přátelům, kteří se mě ptají, proč chodím do práce: Jde o důležité projekty, které naši společnost drží nad vodou.

Keller employee with her daughter

Lea Cochraneová

Manažerka marketingu, Keller Austrálie

Bydlí ve Victorii

Bydlím společně se svým partnerem Amosem a třemi dětmi: 13-ti letá Chelsea, Cameron 9, a Amelia 5, která chodí do první tídy základní školy. Máme taky 3 psy, kteří jsou součástí našeho života!

Naše děti tento „IZO“ život milují, jak se mu tady teď říká. Oni za tím vším vidí hlavně neustálé tvoření a vyrábění čehokoliv, večery u deskových her, procházky a výlety, vaření, stavění bunkrů a hodně času stráveného doma a kolem domu. Opravdu to povzbudilo jejich kreativitu, ale chybí jim kamarádi a ostatní členové rodiny. Jsme taková rodina na střídačku, takže děti jsou s námi jen polovinu týdne a druhou polovinu týdne můžu zase více pracovat.

Od začátku Lockdownu jsme byli doma osm týdnů a moje pocity były jak na horské dráze. Mám ráda lidi a ráda chodím do práce. Bojovala jsem ale najednou se strachem, stresem, osamělostí a obecnými pochybnostmi typu jak to dnes zvládnout a kéž by tomu už byl konec. Nejsem ale ani žádný pecivál. Před pandemií Covidu -19 se náš sociální život odehrával především venku, hodně jsme kempovali a vůbec si užívali dobrodružný život.

Pozitivní na tom je, že mohu ovlivnit a zažívat školní úspěchy u dětí a že mohu přispět k jejich výuce, což se vyplatí. A práce z domova má mnoho výhod, jako je např. nulová doba na cestu do kanceláře nebo do školy.

Domácí výuka byla výzvou. Předělali jsme náš dům tak, abychom všichni měli místo k sezení, kde bychom mohli pracovat, ale kapacita domu je samozřejmě omezená. Kromě toho člověk musel stahovat množství online materiálů ze 3 různých škol a současně bylo potřeba myslet na to, kdo má kdy a na jaké platformě videokonferenci!

Amelia se právě učí číst a psát, takže potřebovala naši pomoc po celou dobu, což vyžadovalo opravdu hodně trpělivosti. Cameron potřebuje naši kontrolu a pomoc tak na 50%, protože při svých povinnostech myslel, že mu bude stačit minimální snaha k tomu, aby to zvládl. Díkybohu Chelsea je téměř samostatná. Byla mi velkou pomocnicí a inspirací pro mladší sourozence.

Díkybohu pracuji v úžasné tolerantní firmě se skvělými lidmi a dosud mám jako rodič jen pozitivní zkušenosti s pracovními podmínkami.

Keller employee with her family

Jessica Churchová

HR manažerka, Keller Severní Amerika

Bydlí v Baltimoru

Žiju společně s manželem Aaronem a dvěma syny – Brody má 6 a půl a Landon 4 roky. Dokonce jsme doma slavili pandemické narozeniny!

Na základě nařízení během Lockdownu smíme náš dům opouštět jen v případě, že jdeme na procházku nebo kvůli zajištění životních potřeb. Některé dny jsou v pohodě; manžel pracuje a kluci mají celkem dobrou náladu. Občas to ale bývá katastrofa, plno pláče a křiku – děti se mě denně ptají, kdy už půjdou do školy a uvidí se s kamarády.

Můj manžel i já pracujeme na plný úvazek, proto si na začátku týdne uděláme časový plán, kdy má každý z nás půl dne na práci bez přerušování. Druhou polovinu dne trávíme také prací, ale řešíme telefonáty, e-maily apod. A kromě toho učíme, připravujeme nikdy nekončící svačiny a chodíme si s dětmi hrát ven.

Pár věcí jsem se naučila, např. že moje internetové připojení funguje i přes 4 domy vedle, takže můžu jít s laptopem i ven, protože to vypadá, že děti hulákají nejvíc vždycky v okamžiku, kdy musím telefonovat. Také mi chybí práce v kanceláři a moji kolegové obecně.

Před pandemií jsem vždycky říkala, že den má moc málo hodin na to, abych vše stihla a chyběl mi tak čas hlavně na moje kluky. Stávající situace mi dala možnost být s dětmi více v této rané fázi jejich dětství. Pro zaměstnanou matku je to věc, o které se mi nikdy nesnilo.

Keller employee with her children

Rosalind Leongová

Asistentka manažera, Keller ASEAN

Bydlí v Singapuru

Žiju společně s manželem a dvěma dětmi: Jayden má 11 a Charlotte 9 let. V Singapuru pracují všichni z domu s výjimkou nezbytných pracovníků, přičemž jeden člen domácnosti má možnost chodit nakupovat.

Jako rodině se nám během Lockdownu vede dobře. Jsme zkrátka doma a jednou za týden jdeme nakupovat. Děti mají teď prázdniny, před tím se asi měsíc učily doma, takže teď je to jednodušší. Během výuky z domova jsme se každé ráno museli přihlásit do online systému školy, pomáhat dětem při videokonferencích, s úkoly, jejich kontrolou a odevzdáváním atd.

Největší výzvou byla nekonečná práce v domácnosti. Když jsou děti v blízkosti, je v domě stále nepořádek, takže za nimi pořád něco uklízíme. V Singapuru je navíc dost horko a vlhko, což znamená, že je potřeba měnit oblečení několikrát za den, takže se oblečení fakt kupí! Přenechala jsem dětem povinnost umývat nádobí, ale třeba talíře zůstavají často špinavé!

Rovnováha mezi pracovními a rodičovskými povinnostmi je fajn. Pozitivní je rozhodně pocit, že máme více času na to být spolu. Během dní, kdy nejsem schopná dokončit práci přes den, musím pracovat později večer. To, že nemusím děti vyzvedávat po práci pro mě znamená, že jsem flexibilnější.