Jako globální společnost s více než 9 000 zaměstnanci ve čtyřiceti zemích těžíme z velké kulturní různorodosti našich zaměstnanců. A každým rokem oslavujeme některé události, které jsou důležité pro kolegy po celém světě, od Čínského Nového roku přes Mezinárodní den žen až po Měsíc různorodosti. Zde se společně podíváme na svátek Díválí.

Díválí – Svátek světla - je barevná a radostná událost, kterou v říjnu tohoto roku oslavilo miliony lidí. Hovořili jsme s kolegy napříč celou společností Keller, abychom zjistili, co pro ně tento svátek znamená.

Leena Veerasamyová, která vyrůstala na Mauriciu, vzpomíná na příchod svátku Díválí, když byla dítě: Vše začínalo jeden až dva týdny předem, to jsme museli uklidit celý dům, aby se vše opravdu lesklo. Celý týden byl ve znamení půstu, jedli jsme jen zeleninu a pak jsme darovali oblečení a jiné věci vybraným členům rodiny nebo přátelům v nouzi.

"V den slavnosti jsme vstali velmi brzy, oblékli jsme si nové šaty, pomodlili jsme se [modlitby jsou známé pod výrazem Puja] a předávali jsme všem našim přátelům, členům rodiny a sousedům malé balíčky se sladkostmi. Byl to vždy velmi veselý den plný malých radostí.

Leena, marketingová manažerka v Kelleru Francie, je jen jednou z mnoha hinduistů, kteří po celém světě svátek světla Díválí slaví. I když se tento svátek týká hlavně obyvatel Indie a je dáván do souvislosti s hinduistickým náboženstvím, je tento den důležitý v mnoha zemích s jiným náboženským vyznáním.

Na začátku je velký třesk

Oslava svátku Díválí probíhá typicky od poloviny října do poloviny listopadu a symbolizuje vítězství Dobra nad Zlem a Světla nad Temnotou.

Způsob oslavy se liší v Indii samotné, přičemž na jihu země začíná oslava velkým třeskem - a to doslova, protože se odpálí ohňostroj, zatímco na severu se ráno setkává rodina s přáteli a všichni se rozcházejí až pozdě v noci, kdy si ještě společně užijí ohňostroj.

Ohňostroje mají během svátku Díválí svůj význam stejně jako světlo samotné; rodiny si zdobí domy svíčkami a olejovými lampami (tzv. diyas), které symbolizují porážku Zla.

I naše kancelář v indickém Chennai se aktivně účastní oslav tohoto svátku; výzdobou, dárkovými koši, soutěžemi o nejkrásnější malovanou lampu.Kolegové se oblékají do tradičních šatů.

Ashok Balguri vyrostl v Indii, ale posledních 15 let žil v Singapuru, kde nyní pracuje pro Keller jako manažer provozu. "V Singapuru patří svátek Díválí k nejvýznamnějším dnům v roce. V Indii existuje dokonce oblast zvaná Malá Indie, kde mají všude překrásné světelné dekorace. Všechno vypadá velmi svátečně a vesele."

Doma se Ashok společně se svou ženou a dvěma dětmi modlí k bohyni bohatství a hojnosti Lakshmi a také zdobí svůj dům světýlky a překrásnými rangoli, což jsou barevné dekorace na zemi před domem.

Singapurská různorodost se promítá i do kanceláře, ve které je zastoupeno téměř 20 národností. Svátek Díválí se vyznačuje stejně jako jiné podobné náboženské a kulturní oslavy tím, že kolegové zvou ostatní na oběd nebo na večeři – je to dojemné uznání globální rozmanitosti v Kelleru.

Další generace

Po návratu do Francie Leena už není tak často obklopena rodinou jako dříve na Mauriciu, ale stále se velmi těší na oslavu svátku Díválí. Skutečně si nyní užívá tu možnost, předávat dalším generacím svoje kulturní dědictví.

„Mladší dcera se nyní také dozví něco více o tom, co nás letos čeká. Bude se s námi modlit, dostane nové oblečení a společně budeme zapalovat lampy. Učí se a připsívá svým vlastním malým způsobem.